118 évvel ezelőtt, a mai napon született József Attila. 1964 óta ünnepeljük április 11-ét a magyar költészet napjaként. Ebből az alkalomból minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal és -versenyekkel tisztelegnek a magyar líra előtt. Ennek apropójából összegyűjtöttünk néhány hazai versfeldolgozást elektronikus zenei környezetbe illesztve.

Andreboy feat. Dennis Clarke – Születésnapomra

József Attila klasszikusa a legismertebb hazai interpretáció. A 2000-es évek elején-közepén minden partyarc kívülről fújta ezeket a sorokat.

Chris Lawyer – Áldott

Chris Lawyer a populáris „minimal” hangzás egyik legnagyobb hazai alakja. Ő Ady Endre versét dolgozta fel. Elég profi lett mind a zene, mind a képi megjelenítés.

7mirror – Hunnia

7mirror hosszú éveken keresztül élt Amszterdamban, ott kezdett el zeneírással foglalkozni. A mostanra már Miskolcon élő producer egy másik Ady Endre-verset vett elő, mégpedig „A Hadak Útját”. A vele készült interjút ITT olvashatjátok.

Goyes – Tavaszi verseskötet I & II

Goyes és Földváry Dóri 2015-ben Kosztolányi Dezső, Tóth Árpád, Csukás István, Radnóti Miklós ,Kaffka Margit, Juhász Gyula, Reviczky Gyula, Márai Sándor és Váci Mihály verseit vitték a modern igényes elektronikus zene világába, majd később újabb résszel bővült a repertoár.

Minka & Bernáthy – Lélektől lélekig

Pátkai Rozina és Bernáthy Zsiga kollaborációja egy szinte teljesen új horizontjára nyit ajtót a könnyűzenének, melyben egyszerre keveredik költészet, alternatív és elektronikus zene, azon belül is a techno. Mindez pedig egy különösen erős vizualitással ábrázolt klipben ölt testet, amely Tóth Árpád egyik legerősebb, Lélektől Lélekig című versének közös dalukként való feldolgozásához készült.

Benke – Fekete

Dark techno és Babits Mihály találkozása egy fiatal hazai producer tolmácsolásával, reflektálva arra a tényre is, miszerint napjainkban (sajnos) szinte mindenki csak fekete színt hord a bulikban.

Cave Sedem – The poet

Takács Norbert egy korábban Edinborough-ban élő hazai producer, aki József Attila – A város peremén című költeményét ültette át modern környezetbe.

További alkotások: