Míg hazánkban az ezredforduló környékén szinte minden nagyobb településen üzemelt egy klub, mára már teljesen átalakult a szórakoztatópiac. A „diszkók” térhódítását felváltotta a fesztiválélmény. A covid és az infláció azonban új kihívás elé állította a zeneipart. A nemzetközi nevekre építő klubok egyre nehezebb helyzetbe kerültek, megjelentek az általában helyi dj-kre alapozó kisebb klubok. Az alábbi összeállítás elsősorban a közép-európai klubokra fókuszál. Igyekeztük a legapróbb helyszíneket kiválasztani, de legalábbis azokat a helyeket, ahol pár száz főben maximalizálták a befogadóképességet.
Wax2 (Pozsony, 300)
2023. júniusában költözött új helyre. A fő zenei csapásvonal: techno, drum’n’bass, hard techno, hardcore, psytrance. Külföldi dj-k is szoktak érkezni, az elmúlt hónapokban például Christian Wünsch, Takaaki Itoh, D. Dan, future.666, British Murder Boys, a magyar színeket Man + Machine képviselte. A klub ad otthont a hazánkban is jól ismert PVC partisorozatnak is.
Micro (Szófia, 350)
Bulgária fővárosának egyik szűk sikátorában található, lemezboltként és bárként szolgál, és tartozik hozzá egy meghitt hangulatú underground klub. ahol meghitt és hamisítatlan underground körülmények között, kristálytiszta hangrendszeren élvezhetjük az elektronikus zenét (többnyire techno, house és goa),
Oddity (Athén, 200)
2021. decemberében kezdte meg működését. Athénban igen ritka az ilyen és ehhez hasonló miliő. A hivatalos FB oldaluk jellemzése szerint: Különös Rejtélyes Abnormális Furcsa Bizarr Különböző Rendellenes Szokatlan Különös Váratlan Páratlan. Zenélt már itt idén Chris Liebing, Patrick Mason, Ilario Alicante.
Jasna 1 (Varsó, 700)
A lengyel főváros központjában található. Az ideális célközönség elérésének érdekében szigorú face kontrollt alkalmaznak a bejáratnál. Fő célkitűzése a helyi szcéna támogatása, a rezidensek kölcsönösen segítik egymást. Az elmúlt hónapokban számos nemzetközi név zenélt itt: DJ Nobu, Mama Snake, Kangding Ray, Dr. Rubinstein, Alarico, John Talabot, Oscar Mulero, Blazej Malinowski.
Prozak 2.0 (Krakkó, 600)
A Krakkó egyik legrégebbi pincéjében található Prozak 2.0 három tánctérre oszlik, és Funktion-One hangrendszerrel büszkélkedhet. A klub zenei irányvonala általában a technóra és a house-ra összpontosul, Roman Flügel, Marcel Dettmann és Dixon is megfordult már itt.
Szpitalna 1 (Krakkó, 300)
A történelmi Krakkó szívében található klub egy tizenötödik századi épület labirintusszerű pincéjében található. Célja, hogy diverzifikálja a művészeket, szívesen ad teret feltörekvő dj-knek, de olyan nemzetközi hírű előadók is zenéltek már itt, mint például Abdulla Rashim, DJ Stringray és Dax J. A klub büszkén hirdeti biztonságos mivoltát, ahol mindenféle megkülönböztetés nélkül tud bárki szórakozni.
Chmury (Varsó, 150)
Alternatív klubkávézó Lengyelország fővárosában, ízig-vérig underground helyszín. A klubot három egység, egy földalatti tánctér, a Twin Peaks stílusú bárterem és egy terasz alkotja. Szinte naponta szerveznek itt eseményeket, a zenei műfajok rendkívül széles skáláját bemutatva – a punk és kísérleti zenéktől egészen a techno-ig.
Klub K4 (Ljubljana, 400)
A Club K4 több mint 25 éve működik, és számos alternatív kultúra bölcsőjeként ismert intézmény a tágabb régióban. A techno kultúra szülőhelye volt a régióban, a house, de a drum & bass és sok más műfaj is innen indult hódító útjára, ez volt a 80-as, 90-es években a regionális melegmozgalom egyik központja.
Fuchs2 (Prága, 700)
Egy újonnan (újra)megnyílt legendás helyszín Prága központjában, egy szigeten, mégis nagyon távol a mainstreamtől. A Fuchs2 története még az 1930-as évek elején kezdődött, amikor Josef Fuchs építész funkcionalista stílusú kávézót tervezett ide. Az 1980-as évek végétől diszkóként üzemelt, fénykorában Face2Face néven ismerték. 2018 decembere óta Fuchs2 néven üzemel, és az alternatív kultúra biztonságos menedékeként szolgál.
Ankali / Planeta Za (Prága, 150)
A volt szappangyár épületében kialakított klub egészen lenyűgöző adottságokkal rendelkezik, elég csak végig nézni EZT a képsorozatot. A meghitt hangulatú Planeta Za a kisebbik terem, de az Ankali sem túl nagy. Sallangmentes, niche- és kísérleti techno szettek, többnyire helyi művészek főszereplésével. Mielőtt ellátogatsz ide, mindenképpen olvasd el a házirendet!
La Gravière (Genf, 400)
Európa egyik legdrágább városában a La Gravière elkerülhetetlen intézmény a régió kulturális színtéren. A két teremben, összesen 400 főt befogadni képes klubban helyi és nemzetközi dj-k (pl. Abstract Division, James Ruskin, Levon Vincent és Truncate) is fellépnek. A klub mindenkitől független, és mindenki számára elérhető áron biztosítja a zenei kínálatot.
Drugstore (Belgrád, 800)
Szerbia fővárosának legismertebb underground techno klubja, ahol már több magyar dj (pl. Dork, Isu, Raul Young) is fellépett. Hamisíthatatlan ipari környezet. az egykori vágóhíd területén. A Drugstore kompromisszumoktól mentes, valódi DIY történet, ami 2012-ben, néhány lelkes fanatikus egy olyan helyet akart létrehozni, ahol a művészet és a szórakozás összefonódik. A klub a város szubkulturális életének olvasztótégelye, valódi oázis a helyi művészek és a transzdiszciplináris művészeti események számára.
Fabrika (Budapest, 100)
Európa talán legkisebb undergrond elektronikus zenei klubja. Az idén 100 éves óbudai harisnyagyár területén fekvő intim helyszín, a családias hangulat, az ódon falak, a Corvintetőröl megörökölt Martin Audio hangládák, sejtelmes fények és füstgép gondoskodik arról, hogy teljesen elvesszünk a térben és időben. Napjainkban nem könnyű bejutni ide, hiszen meghívásos alapon, zárt körű klubként üzemel. A hazai elektronikus zenei élet ismert és legendás alakjai váltják egymást a pultban hétről-hétre.
Sunder Club (Szeged, 150)
Magyarországon szinte teljesen kihalt vidéken az underground klubkultúra. Szeged az egyik üdítő kivétel. A klub idén ünnepelte fennállásának harmadik évfordulóját, és nincs még egy hely az országban, ahol Budapesten túl heti rendszerességgel szerveznének techno eseményeket.
Masters (Zágráb, 150)
Kicsi és sötét, kristálytisztán szól a hang. Kell ennél több? Különleges szövet ez az alternatív miniklub a zágrábi éjszakában, azok számára, akinek a tartalom fontosabb, mint a külsőségek. A lecsupaszított belső tereket graffitik díszítik. A zenei repertoár széles – techno, house, drum and bass és kísérleti hangzás – de rendeznek itt filmvetítéseket és slam poetry esteket is.
Depo (Riga, 300)
A Baltikum legrégebb óta üzemelő alternatív klubja, a Depo ugyanis már 2002 óta létezik. Túlélte a gazdasági világválságot és a járványt is, de most gazdát cserélt az épület. A klub tulajdonosa, Guntis Vanags abban reménykedik, hogy sikerül szerződést kötnie az új tulajdonossal, de amíg ez nem történik meg, addig bizonytalan a klub jövője. A klub többnyire punk / rock koncerteknek ad otthont, de techno partikat is szoktak rendezni, zenélt itt már például Submerged is.
Peronas (Vilnius, 150)
2014 óta üzemel Litvánia fővárosában. Nagyon különleges az elhelyezkedése. mivel közvetlenül egy régi vasútállomás tövében helyezkedik el. Egy belső résszel és egy hangulatos terasszal rendelkezik, az itt elhaladó vonatok hangja csak tovább fokozza az ipari hangulatot. A klub gyakran ad otthont olyan eseményeknek, amit nem hirdetnek meg nyilvánosan, ezzel is erősítve az underground jellegét.
Der Ponyhof (Bécs, 150)
A város központjában található, gyalogosan és tömegközlekedéssel is könnyen megközelíthető. A Ponyhof futurisztikus „nappali” hangulatáról, mindenki számára megfizethető jegyárairól és a diszkriminációval szembeni zéró toleranciáról ismert. Egyesek szerint klub, mások szerint inkább bár, ha a klub egy ló, akkor ők póni. Hazánkat képviselve Cosmic Xplorer is zenélt már itt.
Perpetuum (Brno, 250)
Az underground elektronikus zenei stílusokra szakosodott pinceklubot 2001-ben nyitották Csehország második legnagyobb városában, öt évvel később – és egy tulajdonosváltás után – pedig komolyabb átalakításon esett át. Olyan nemzetközi hírű dj-k léptek már itt fel, mint például DJ Rush, Umek, Cari Lekebusch és Inigo Kennedy.
Zur Klappe (Berlin, 150)
Ha szeretnéd megtapasztalni a berlini éjszaka igazi esszenciáját, akkor feltétlenül látogass el ide! Az aprócska klub (berlini viszonylatban legalábbis) korábban egy melegek által előszeretettel látogatott föld alatti nyilvános wc-ként funkcionált. Ez szinte az egyetlen hely a városban, ahol lényegében csak németül beszélnek. A zenei program igen csak változatos, az elektronikus zene széles spektruma hallható. Ki ne hagyd a galériát!
Climax Instititutes (Stuttgart, 200)
Stuttgart belvárosának sétálóutcájában járva nem is gondolnánk elsőre, hogy itt található az egyik legrégebb óta működő, minden ízében underground klub! Ugyanis már 1996 óta üzemel, heti három nap (csütörtök, péntek és szombat) van nyitva, house és techno bulik helyszínéül szolgál. A sötét falak, rácsok és diszkógömb biztosítanak bennünket arról, hogy jó helyen járunk.
Comments are closed for this post.