A technika fejlődése igen csak megkönnyítette napjainkra a dj-k dolgát, hiszen elég csak egy pendrive-ot vinni a fellépésre. Ám a mai napig találhatunk tucatjával olyan zenészeket Magyarországon, akik számára ez nem elég. Az önkifejezési formát a saját maguk által kreált zenékben találják meg, aminek minden hangját az adott pillanatban saját maguk állítanak elő, analóg eszközök egész tárházát csatasorba állítva. Az ő felszerelésük nem fér el egy mellényzsebben, sokszor még egy autó is rogyásig telik a felszereléssel. Őket azonban ez nem tántorítja el. Az alábbi cikkben 10 hazai analóg live act-et mutatunk be.

Acidbenci

„A zene az én mantrám, az igazság kimondásának helyes módja, az érzésekről, a vágyakról, a szíved tiszta tükre, dátum nélküli randevú az elméddel… Az előcsarnokban vagyok, valahol a „tranzitban” AciDBenci egy felfedező, aki a saját útját, saját táncát követi, egy alkimista, aki új formákat és alakzatokat próbál létrehozni, egyéni hangzásra és stílusra törekszik. Műfajról műfajra táncol, áttöri a határokat, a saját nyelvét beszéli. Azt mondja, hogy az élet egy tánc! Engedd el magad! Hallgasd a zenét, élvezd a ritmust, érezd az ütemet! Hagyd, hogy magával ragadjon!

Acideal

Tibi és Fülöp szívéhez igazán közel állnak a mély dubby hangzások, és kísérletező nyakatekert elektronikus hangok. Hardware only kütyükön nyomják a live zenélést, stílusukat az improvizatív játékos atmoszféra, dubos mélység és techno jellemzi. Zenéltek már szinte az összes jelentős budapesti klubban (Turbina, Toldi, A38, Sonic, Dürer), és hazai fesztiválon (mint például a Bánkitó és Ozora).

Arc Of Yesod

Dénes Szilveszter és Varga Gyuri 2019 óta készítenek techno zenéket. A szombathelyi illetőségű páros azonban sokkal régebb óta foglalkozik producerkedéssel, már közel 20 éve munkálkodnak különböző projektekben, jelenleg az Anima Sound System legénységéhez tartoznak. Felsorolni is nehéz lenne a duó eddigi portfólióját, korábban számos zenei stílusban alkottak már (Tizenhét /ska/, Jah’s Warriors /reggae/, Soulution /pop, reggae/, Hangmező /triphop/ – csak, hogy néhányat megemlítsünk). Az Arc of Yesod egy igazi szerelem projekt az életükben. Eleinte melodic vonalon alkottak, és körülbelül két éve kezdtek el a mélyebb, kísérleti hangzás felé fordulni.

Bernathy Zsiga

Zenész, képzőművész és grafikus. Az édesapával közös grafikai vállalkozás, a Solid, és Zsiga saját VJ-csapata, az Urbanizer is jól példázza a művészi vénája sokszínűségét. Kiállítások, videoklipek, plakátok, könyvborítók jelzik önkifejezési formáit. Zsiga genetikailag egyenes ágon viszi tovább az atyai szellemi örökséget.

Chillum Trio

A Chillum Trio 2002 körül alakult. Eredetileg egy népes kollektívaként, majd egy közös album kiadása után (melyről két szám megjelent Laurent Garnier válogatásában) a projekt lassan az alapító Szekeres Géza szóló produkciójává vált, jelenleg Méhes Mártonnal ketten lépnek a színpadra. 2014-ben Gilles Peterson Havana Cultura remix versenyének egyik győzteseként Havannában egy stúdióban dolgozhatott a kubai jazz színtér krémjével. 2017-ben a Budabeats Records kiadta a Chillum első 12” single-jét, tavaly pedig az első nagylemezük is megjelent ugyanitt fekete korongon. Hangzásvilágát organikusabb afrikai, latin, jazzfunk jellemzni, klubosabb house és break zenékkel ötvözve.

CVRDWELL & Bizmuth

Lassan három éve zenélnek együtt. Az Alkotótábor színpadán első AV szettjüket fogják előadni, ami nem egy vizuállal kiegészített live set, hanem egy olyan produkció, amelyben bizonyos hangok látszódnak is, aminek megjelenítése egy, a hallható hangok által közvetlenül vezérelt lézersugárral történik. A vizuál szó ezért ebben az esetben félrevezető, hiszen ez maga a hang lézerrel leképezve. Ennek a technikának a valósidejűségében rejlik az ereje, aki látja azonnal érzi, hogy ez valami más. A látható hangokkal való munka roppant érdekes, teljesen új szempontokat hoz be az alkotói folyamatba. Az első természetesen az, hogy olyan ábrákat alakítsanak hangokká, amik esztétikailag és hangzásban is hozzájuk illenek. Ezt a transzformációt mindkét irányba használják, tehát nem mindig ábrából lesz hang, hanem néha fordítva is. További lehetőségeket rejtenek az audio effektek, pl. a visszhangnak vagy egy EQ-nak látható eredménye lesz. Az pedig már csak hab a tortán, hogy Rrose-nak adhatják át a színpadot, aki szintén érdekelt az interdiszciplináris folyamatokban. És hogy nagyjából miről is van szó? Bizmuth egy ilyen módszerrel készült zenével jutott be a Telekom Electronic Beats Szelektor 2024-es experimentális válogatására, amit ITT lehet megnézni, illetve meghallgatni.

Drinknowhine

Bornemissza Lőrinc egyszemélyes projektje főként a 90-es évek rave, techno és synthwave behatásait idéző kontrasztot keresi: tradíció és fejlődés, improvizáció és zeneszerzés, nyugodt és feszült, analóg és digitál. Szerinte a tánczene és az experimentál nem üti, hanem kiegészíti egymást. Fellépett már többek között az Arató Fesztiválon, a Babar Fesztiválon és a Kindergarten klubestjén a Fabrikában.

Stilnox

Bordás Máté neve nem csak a vájtfülű zenefanatikusok, hanem az irodalom kedvelői számára is ismerős lehet. A Rost és Versum magazin szerkesztője verseket ír, fest, és mellette még zenél is. Mindig is érdekelte az elektronikus zene ambient-vonala, 2019-ben pedig belevetette bele magát a techno világába. Főleg az analóg és live act formában való zenélés szabadsága és izgalma vonzza. Produkciója bekerült a Keret Kikeltető 2022-es 30-as shortlistjébe is.

Teleϟport

Munkásságát napjainkban elsősorban a Davoria freetekno közösség oszlopos tagjaként ismerhetjük, Márton Péter már több, mint 20 éve aktív része a hazai underground elektronikus zenei szcénának. Vendégoktató a PTE MK elektronikus zenei médiaművészet szakon, korábban a Tilos Rádió hangtechnikusa volt.

Vladislow

Vladislow-ot már egészen pici gyerekként rabul ejtette az elektronikus zene. Aztán úgy jó 20 évvel ezelőtt már ő maga is elkezdett a számítógépén zenéket írni. Azonban egy analóg live videó mindent megváltoztatott. Onnantól kezdve ő maga is elkezdte gyűjtögetni a vasakat, és már jócskán elmúlt 40, amikor először kiállt saját élő improvizációs produkciójával, amit azóta több budapesti klubban, és kisebb fesztiválokon is bemutatott már. Hangzásvilága teljesen egyedi, egyre többen ismerik a nevét külföldön is. Műfajilag ambient techno-ként lehetne bekategorizálni, amit az electro és acid elemeivel ötvöz. Előadásainak középpontjában a pillanat megélése és az improvizáció áll. A gyökerekhez visszanyúlva többnyire analóg hangszereket használ live fellépései során.

Ha szeretnél még többet megtudni a hazai és nemzetközi elektronikus zenei életről, akkor csatlakozz a a Szakkor by Primate.hu Facebook csoportunkhoz és kövess minket Instán és a TikTok-on is!