A dj eszközök piaca napjainkban a Pioneer egyeduralmáról szól, legalábbis a lejátszók tekintetében, a keverőket illetően az Allen & Heath is jól tartja magát. A Denon innovációja és növekvő népszerűsége ellenére sem tűnik úgy, hogy egyhamar letaszítaná az iparági sztenderdnek számító Pioneer termékeit a trónról.

John 00 Fleming, az angol trance legenda ismét markáns véleményt fogalmazott meg a Facebook oldalán. Korábban éppen a közösségi oldalak káros hatásairól értekezett, most pedig a Pioneer és a Denon tudását vette górcső alá, azokat egymással szembe helyezve.


Denon DJ SC6000 vs. Pioneer CDJ-3000: Személyes tapasztalataim

Amikor Denon setup-pal lépek fel, sok kérdést kapok, különösen a Pioneer termékeivel való összehasonlításokról. Mivel azon ritka turnézó DJ-k közé tartozom, akik mindkét márkát alaposan használják, úgy döntöttem, megosztom személyes tapasztalataimat, hogy válaszoljak ezekre a kérdésekre.

Innováció vs. iparági szabvány

Az online viták általában a funkciókról, árakról és szoftverekről szólnak. Míg a Denon innovatív technológiát kínál, a vita gyakran azzal zárul, hogy a Pioneer az „iparági szabvány.” De vajon elég ok-e az iparági szabvány státusza ahhoz, hogy meghatározza a választásodat? Szerintem nem. Ehelyett nézzük meg más szempontból – válassz olyan eszközöket, amelyek leginkább megfelelnek az igényeidnek.

Ahogyan a stúdióban is különböző plugineket vagy szintetizátorokat használunk, a DJ-pultban is rendkívül inspiráló és kreatív lehet, ha többféle eszköz áll rendelkezésünkre. Eléggé lekorlátoz, ha csak egyetlen márkára támaszkunk. Ez a nézőpont megszünteti a DJ márkák közötti versenyt. Arról szól, hogy megtaláld a számodra legjobban működő eszközöket, legyen az Denon, Pioneer, vagy akár Traktor és Serato (utóbbit nem használom), vagy mind együtt.

A keverési stílusom és a technikai igényem

Technológiai megszállottként mindig keresem azokat az eszközöket, amelyek segítségével még jobb szetteket játszhatok. Az én keverési stílusom nem a látványos trükkökről vagy scratchingről szól. Inkább a mérnöki tudásomat használom arra, hogy kiegyensúlyozzam a frekvenciákat, rétegezzem a hangokat, és zökkenőmentes átmeneteket hozzak létre, amelyek egy utazásra viszik a közönséget. Ehhez olyan eszközökre van szükségem, amelyek lehetővé teszik a track-ek valós idejű szerkesztését és alakítását, hogy zökkenőmentes és magával ragadó élményt teremtsenek.

A Denon előremutató megközelítése az elmúlt évtizedben nagy vonzerő volt számomra. Állandó frissítéseik és innovatív funkcióik teszik a termékeit számomra kiemelkedővé. Például az SC5000, amelyet 2017-ben dobtak piacra, bemutatta a kettős rétegű lejátszást, a beépített Wi-Fi-t, a külső performance padeket, loop tárcsákat és még sok mást – olyan funkciókat, amelyek mellett a Pioneer CDJ-2000 akkoriban elavultnak tűnhetett. És még ma is, hiszen ezek közül néhány funkció még csak most jelenik meg a Pioneer csúcsmodelljeiben.

Miért használom mindkét márkát?

Azzal, hogy korán elfogadtam a Denon eszközeit, sikerült izommemóriát kialakítanom olyan funkciókhoz, amelyeket a Pioneer csak most vezet be. Ez kreatív előnyt biztosít számomra, mivel zavartalanul koncentrálhatok a keverésre és az élő szerkesztésre. Az SC6000 különösen nagy változást hozott a szettjeimben, extra eszközöket kínálva, amelyek stimulálják a kreatív folyamataimat. A Denon elkötelezettsége az innováció iránt vezetővé tette őket ezen a téren.

Ugyanakkor a Denon sem tökéletes. Az Engine DJ szoftverük, bár funkcionális, elmarad a Pioneer Rekordboxhoz képest sebesség és kidolgozottság tekintetében. Szerencsére a Denon lejátszók zökkenőmentesen képesek importálni Rekordbox könyvtárakat USB-meghajtón keresztül, lehetővé téve, hogy az előkészületekhez Rekordboxot használjak. Az elérhetőség szintén kihívás – nehezebb Denon felszerelést találni kevésbé ismert helyszíneken vagy városokban. Ez ellen szól a Pioneer megbízhatósága; a CDJ-3000 hűséges társ, felhasználóbarát felületével és intuitív kialakításával.

Erősségek és gyengeségek

A Pioneer CDJ szoftvere kicsit könnyebben navigálható, meleg színekkel és olyan elrendezéssel, amely kényelmesebb munkafolyamatokat jelent a hosszú szettek során. A nemrég bevezetett streaming szolgáltatások üdvözlendők, de kissé ügyetlenek, mivel LAN-kábelekre támaszkodnak Wi-Fi helyett. Ezzel szemben a Denon beépített Wi-Fi-je évek óta elérhető, így a firmware frissítések és a streaminget zökkenőmentesen lehet integrálni. A Denon felhasználóinak nincs szüksége előfizetési díjra, hogy hozzáférjenek a felhőalapú tároláshoz és streaming platformokhoz, ami további előny.

Záró gondolatok

Végső soron az alapján döntök, hogy milyen eszközökre van szükségem az előadásaimhoz. A Denon innovációi inspirálnak, míg a Pioneer elérhetősége biztosítja, hogy bármely helyszínen készen álljak. Mindkét márkának helye van a felszerelésemben, és úgy gondolom, hogy több DJ-nek kellene hasonló rugalmassággal kezelni a kérdést. Sok turnézó DJ elmozdul az „iparági szabványtól,” hogy olyan eszközöket használjon, mint a Traktor, Serato vagy a Denon Prime kontrollerek.

Ne hagyd, hogy az „iparági szabvány” fogalma eltántorítson. Válassz olyan felszerelést, amely megfelel az igényeidnek és támogatja kreativitásodat, függetlenül a márkától vagy az ártól. Minél több eszközt hozunk a DJ-pultba, annál dinamikusabb és izgalmasabb lesz ez a művészeti forma. Ahogyan a stúdióban, itt is csak előnyödet szolgálja, ha több eszközhöz férsz hozzá, ezért fontos, hogy felfedezd őket és mindnek megtanuld a használatát.