A 2024-es év tele volt felejthetetlen pillanatokkal az elektronikus zene világában. Emlékezetes események, maradandó zenei élmények, váratlan meglepetések és sajnos fájó veszteségek is formálták a szcénát. De milyen volt mindez azok szemszögéből, akik nemcsak átélői, hanem alakítói is ennek a közegnek? Négy hazai DJ és producer – Jay Lumen, CVRDWELL, Andrija Jäger és Ben Dover – mesélt nekünk az elmúlt év legnagyobb pillanatairól, legemlékezetesebb zenéiről, a közeget érintő változásokról, valamint arról, hogy mit várnak 2025-től.
Melyik elektronikus zenei rendezvény volt a legnagyobb élmény számodra tavaly, és miért?
Jay Lumen: Nagyon nehezet kérdezel, mert rengeteg fantasztikus buliban lehetett részem. Talán Argentínát emelném ki az egész közeg, a helyszín és a közönség miatt leginkább. Mendozában a KOI klubban játszottam, ami jelenleg a város legjelentősebb techno fellegvára. Nagyon jó csapat jött össze, mindenre nyitott közönséggel és egy 2000 fős sold out esttel. Óriási volt az egész hangulata.
CVRDWELL: Rengeteg jó rendezvényen vettem részt tavaly, nehéz is választani, hogy melyik volt a legnagyobb élmény. Daad-on a reggeli viharban/vihar után, abban a hihetetlen környezetben, Ben Klock és Rodhad után zenélni, egészen különleges volt.
Andrija Jäger: A 2024 év nekünk nagyon ütősre sikerült több nagyon jó bulin is voltunk és többet mi is szerveztünk. De a legnagyobb élmény egy saját szervezésű buli volt a ferihegyi reptér mellet. Idén mi szerveztük a planewatching bulit és elképesztő volt, nagyon összeállít minden. A fejünk felett zúgtak el a több mint 100 tonnás gépek a látvány, a hangulat, a közönség, a művészek, egyszerűen minden passzolt. Sőt még az az epic dolog is megtörtént, hogy a hatóság emberei nem hogy lelőték a bulit de ők hozták az egyik vendéget a buliba! Szóval nem is kérdés idén mi voltunk a legzoralabbak.
Ben Dover: Az Arató Fesztivál! Lent az Alföldön egy tanyán, három színpadon. rengeteg hazai dj és egy igazán kedves, befogadó és műértő közönság főszereplésével. Olyan, mint az Alkotótábor, csak annál még kisebb. Élmény volt itt zenélni, remélem idén is lesz rá lehetőségem.
Melyik három zeneszámot tartottad a legkiemelkedőbbnek tavaly, és miért éppen ezeket?
Jay Lumen: Na, ilyet kérdezni egy DJtől 😀 Inkább azt mondom, hogy íme 3 szám, amit nagyon szerettem. Így helytállóbb, mert nem tudnék három „legkiemelkedőbbet” választani.
KINK & Raredub – Time To Change
FRANZISKANER CLUB – Switchez
Disguised – Pagoda Dreamer (Original Mix)
CVRDWELL: 2024-ben is sok, egészen kiváló zene jött ki, de talán az alábbiak voltak számomra a legkiemelkedőbben.
Nem mondanám, hogy Joy Orbison rajongó lennék, de viszonylag régóta követem és nagyon elismerem a munkásságát, szerencsére párszor sikerült élőben is elkapnom. Baromi nehéz olyan zenét írni, ami univerzálisan, műfajokon átívelően sikeres tud lenni. Úgy gondolom a Flight FM ilyen lett. Sok, különféle szettben hallottam már, de sosem éreztem idegennek, mindig az egyik csúcspont tudott lenni és elképesztő reakciókat váltott ki a közönségből. Mindenképpen egy időtlen alkotás. „That bassline bro…”
Holden Federico-t én személy szerint a 90stechno.redux instagram oldalról ismertem, ahová jobbnál jobb régi és ritka techno lemezeket töltött fel. Aztán szép lassan kiderült, hogy az oldal üzemeltetője nem mellékesen egy egészen elképesztően jó producer New York-ból. Setaoc Mass, SK_eleven kiadóján már bizonyított egy EP-vel, de arra senki nem volt felkészülve, amilyen anyaggal ebben az évben visszatért. A Steep számomra a legkiemelkedőbb track a lemezen, amellyel igazán csodálatosan le lehet zárni egy techno szettet. Az a fajta, amit a buliból hazamenet az ember még órákig, akár napokig dúdol a fejében.
Az amerikai Ian Lehman egy igazi régi motoros. Az Enemy és Abiotic records társalapítója Dustin Zahn-nal. Viszonylag sokat kellett várni tőle egy új lemezre, 2005 óta nem jött ki tőle új anyag. Lehman nagy visszatérésére tavaly került sor a barcelonai, Radial Records gondozásában. The Way elég rögös utat járt be, mire megjelent, sokáig parkolt Blawan-ék VOAM kiadójánál, de végül Lehmann megelégelte a várakozást (+ egyéb dolgokat) és új otthont keresett a lemeznek. A The Way-re én is sokat vártam, még anno Blawan, BBC 6 The Friday Guest Mix-ében hallottam először és megszállottá tett a track monoton, zakatoló energiája és Lehmann nyakára is jártam egy jó darbig, hogy mikor jelenik már meg.
+Polar Intertia – Arctic Horizon
A már-már misztikus Polar Inertia új nagy lemeze, a legendás, Anthony Linell által igazgatott, svéd Northern Electronics-on látott napvilágot tavaly február végén. Ezen kapott helyet az Arctic Horizon, amely engem teljesen lenyűgözött hangulatával, mélységével, ívével. Polar Inertia-tól szokatlan sokkal magasabb tempóban lett megírva a track, amelynek köszönhetően még erősebben pulzál és kíméletlenül sodor magával több, mint 10 percig. Használtam a track-et kezdő zenének és zárónak is, mindig félelmetes atmoszférát teremtett.
Andrija Jäger:
David Michael Cross – Human Clones (DMX Krew Remix): Ez egy elég gyors szám, da ha lelassítod 128 környékén akkor még utősebb a szinti, ami benne vinnyog. Elég bomba megdolondítja az asszonyokat 🙂 )
Alvaro Medina – Special K: Mivel a ketamin nagy térhódítását le kell követni
Norba – Húgyfoltos fehér nadrág: Igaz ez tavalyelőtti eresztés de a feltörekvő haverom csinálta, tükrözi az itthoni lelkiállapotot.
Ben Dover:
Axel Karakasis – Nightbreak: A régi nagy motoros visszatért és sorra adja ki a jobbnál-jobb megjelenéseit. Pár hete épp az egyik uszoda szaunájában ültem, amikor egyszer csak megszólalt a vokál kintről. Hát legszívesebben felkeltem volna táncolni a 100 fokban. így csak ütemesen mozgott a lábam és fülig érő vigyorral a számon izzadtam tovább.
Shlomi Aber & Kashpitzky – Sometimes: Szerintem az egyik, ha nem a legtöbbször lejátszott zeném tavalyról. Friss hangzás, mégis olyan mintha az ezredforduló környékén íródott volna.
Jackin Trax & Don Rimini – Ruthless boogie: Ez a zene mindig mosolyra késztet.
Szerinted mi volt a legjobb, ami az elektronikus zene világában történt tavaly?
Jay Lumen: Az utóbbi években és ez 2024-re is igaz volt szerencsére azt látom, hogy egyre színesebb és változatosabb az elektronikus zene. Egyre kevésbé vannak vastag határvonalak akár a különböző stílusok között is. Vannak, akiknek ez nem tetszik, ugyanakkor én kifejezetten örülök ennek, hiszen így nem zárjuk magunkat régen kialakított dobozokba. Miért is tennénk? Miért is korlátoznánk magunkat azzal, hogy valaki rányom egy pecsétet egy-egy zenére, DJ szettre, mert muszáj beletuszkolni azokat egy bizonyos skatulyába? Szerencsére ez az utóbbi években kezd alább hagyni, ami nagyon is jót tesz a techno, de úgy általában az elektronijus zene fejlődésének és áramlásának.
CVRDWELL: Nehéz bármilyen nagyon pozitív dolgot kiemelni. Megemlíthető, hogy a fiatal közönség elkezdett jobban nyitni az igényesebb elektronikus zenék irányába. Még szebb sikerei voltak a magyar producereknek 2024-ben. + Újra van Casino Bangkok. ☺
Andrija Jäger: Magyarországon mindenki dj lett 2024-ében!
Ben Dover: A klasszikus techno hangzás a reneszánszát éli, sorra jönnek ki a jobbnál-jobb megjelenések és aktivizálják magukat újra a régi nagy öregek. Jó érzés úgy tenni, mintha classic techno szettet játszanék, miközben az összes zene teljesen friss.
Mi volt szerinted a legnagyobb negatívum az elektronikus zenei életben tavaly?
Jay Lumen: Nem szeretek a negatívumokban gondolkodni. Abban hiszek, hogy a világ változik és ezzel jár mindenféle hozadék, amiből a lehető legjobbat kell kihoznunk, esetenként irány mutatnunk.
CVRDWELL: Az Aslice bezárása + TikTok techno.
Andrija Jäger: A ostobaság és a tudatlanság meg az egocentrikusság brutális térnyerése. Szép lassan teljesen szétverjük ezt a világot!
Ben Dover: Ki vagyok én, hogy mások felett ítélkezzek?
Mit vársz 2025-től?
Jay Lumen: Mindig tele vagyok ötletekkel. Általában a saját vízióimra koncentrálok és nem az aktuális környezettől teszem magam függővé. Talán annyit azért kívánhatok, hogy a világba és így az emberekbe több tolerancia és nyitottság kerüljön egymás és a művészet felé egyaránt!
CVRDWELL: Ha maradunk az elektronikus zenénél, akkor még jelentősebb nemzetközi magyar sikereket. Részemről sokkal több külföldi fellépést, mivel a napokban írok alá egy belga ügynökséggel. A kiadóm felpörgetését, aminek első lépéseként jön hamarosan a következő fekete korong. Több élő fellépést az új modular setup-ommal, mind egyéniben, mind közösen audio-vizuális élőzésekkel BIZMUTH-tal. „Kizoomolva”, a mega fesztiválok dominanciájának drasztikus csökkenését köszönhetően az infláció növekedésének a világban, a kisebb klubok erősödését, az e-zene általános megnyugvásának kezdetét. Jön a minimal techno újra! ☺
Andrija Jäger: Legyen újra Balaton Sound! Nincsenek elvárásaim megelégszem azzal amit majd hoz az év! Legyen mindenki egészséges, sikeres, gazdag és gyertek sokat bulizni hozzánk a Fabrikába!
Ben Dover: Ha egyet kívánhatnék az az lenne, hogy ezt az újhullámos mainstream hibridet ne hívja senki többet techno-nak!
Comments are closed for this post.