Február 21-én a veszprémi Ruttner Ház ad otthont egy különleges zenei eseménynek: lemezbörzének, ahol ismert DJ-k és elkötelezett lemezgyűjtők vonultatják fel izgalmas és ritka kollekcióikat. A rendezvény lehetőséget kínál mindazok számára, akik szeretnék eladni vagy akár cserélni otthon porosodó lemezeiket, miközben bepillantást nyerhetnek a régió színes zenei életébe. A balatoni régió szórakoztató szcénájában már közel három évtizede aktívan tevékenykedő Galler Milánt kérdeztük a rendezvény részleteiről, a veszprémi Ruttner Házban sorra kerülő lemezbörze hátteréről, valamint az azt követő buli hangulatáról. Az interjúban arra is fény derül, mi teszi különlegessé ezt a közösségi eseményt a helyi zenei kultúra számára.
Milán, ha jól tudom, nem ez az első alkalom, hogy lemezbörzét szervezel. Milyen előzményei voltak ennek a mostani rendezvénynek? Honnan jött az ötlet?
Korábban is volt már sikeres kezdeményezésünk Balatonalmádiban a Három Majom Bistroban, a bakelit iránti rajongás Veszprémben és környékén mindig is erős volt, a 2000-es években sikeresen működött itt Dobos Tomi vezetésével az Underground Records. Az ötlet a Ruttner Ház megújulásával és annak különleges atmoszférájával jött: kerestünk egy olyan helyszínt, ami otthonos és alkalmas egy lemezbörze befogadására is.
Milyen személyes kötődésed van a fekete lemezekhez?
Közel 30 éve foglalkozom lemezek gyűjtésével. Nekem a bakelit nem csak egy hanghordozó, hanem egy rituálé. DJ-ként is ezen szocializálódtam, ez a fizikai kapcsolat semmivel sem pótolható.
Mekkora érdeklődés övez ma egy lemezbörzét?
Meglepően nagy, és ami a legjobb: egyre fiatalabb a közönség. Van egy nosztalgikus réteg, akik a gyűjteményüket bővítik, de rengeteg huszonévest látok, akik most kezdtek el érdeklődni a lemezgyűjtés iránt. A börze ma már nem csak adásvétel, hanem társasági esemény, ahol órákig lehet sztorizni egy-egy ritka nyomásról.
Ha valaki szeretne jelentkezni, mint eladó, hol kell jelentkeznie?
Várjuk a magángyűjtőket és a profi kereskedőket is! Jelentkezni nálam lehet közvetlenül a hello@audiobutik.eu e-mail címen. Érdemes időben szólni, mert a férőhelyek a helyszín adottságai miatt végesek. A regisztráció ingyenes.
Mit kell tudni a börzét követő buliról?
Valójában nem csak az esti bulira korlátozódik az esemény: már napközben, a böngészés közben is pörögnek majd a DJ szettek, megadva az alaphangulatot. Külön büszkeség, hogy Doktorhokashi nálunk mutatja be új Contour című lemezét, ami igazi csemege lesz. Emellett egy izgalmas szakmai beszélgetéssel is készülünk: Dobos Tamással, a néhai veszprémi Underground Records tulajdonosával felidézzük a helyi lemezkultúra aranykorát és tanulságait. Az estét pedig egy változatos lineup-pal koronázzuk.Igazi vinyl-szetteket tervezünk, ahol a stílusok között szabadon kalandozunk: funk, disco és a klasszikus house, electro vonal is előkerül.
A minden eddiginél gyorsabb digitális forradalom nem kedvez a bakelit lemez kultúrának. Ennek ellenére a mai napig vannak, akik már-már vallásos áhítattal viszonyulnak a fekete lemezek iránt. Hogy látod a vinyl jövőjét?
Szerintem a digitális zaj pont, hogy felerősíti az igényt az analógra. A Crate digging nem csak vásárlás; az a folyamat, amikor órákig túrod a ládákat egy-egy rejtett kincsért. Ez a kutatómunka és a felfedezés öröme az, amit a streaming algoritmusok nem tudnak pótolni. A jövője biztos, mert a zenehallgatás ezen formája egyfajta „slow-life” élmény, amire a mai rohanó világban nagyobb szükség van, mint valaha. A „Dig it!” nem csak egy szlogen nálunk, hanem egy életérzés: a figyelem és a minőség tisztelete a felgyorsult világban.
Bővebb infókért kattints a lemezbörze FB-eseményére!
Az interjút készítette: Tolnai Péter








Comments are closed for this post.