Bizonyára sokan emlékeztek még arra a 2015-ös tragédiára, amikor is tűz ütött ki egy bukaresti szórakozóhelyen, melynek során 64-en életüket vesztették. Az eset „diszkótűz” néven maradt meg a köztudatban, ez azonban nem teljesen fedi a valóságot, mivel a sajnálatos tragédia egy rock koncert alatt történt, bár korábban Jan Blomqvist is fellépett ugyanezen a helyen. De nem is ez a lényeg, hanem sokkal inkább az a tény, miszerint az áldozatok fele simán túlélhette volna a tragédiát. Ők ugyanis nem az égési sérülésekbe haltak bele, hanem a kórházban összeszedett fertőzésekbe. Erről szól az a dokumentumfilm, amit az ezekben a napokban hazánkban megrendezett Verzió Filmfesztiválon is bemutattak.

A Colectiv klub 2015. október 30-én gyulladt ki a Goodbye to Gravity nevű metalcore együttes koncertje alatt. 27-en aznap meghaltak és 180-an szereztek különböző fokú sérüléseket. A szórakozóhelynek csak egy vészkijárata volt, ennek ellenére a klub megkapta a működési engedélyeket. Az ezt követő napokban az emberek utcára vonultak, a korrupt hatóságokat tették felelőssé a tragédia bekövetkezte miatt. A tüntetések hatására a kormány öt nappal később lemondott, az irányítást egy szakértői kormány vette át.

A következő hónapokban tovább 37 ember halt meg a sérültek közül. Az áldozatok egy részének a körülményekhez képest nem is volt olyan súlyos a sérülése, mindössze a testük egy kis része égett meg. Ez pedig felkeltette a román oknyomozó újságírók figyelmét.

A nyomozásról Alexander Nanau, Emmy-díjas román dokumentumfilmes készített dokumentumfilmet az HBO Europe segítségével. A valóság pedig – mint kiderült – sokkal durvább, mint bármiféle fikció. Kiderült ugyanis, hogy a balesetben érintett kórházak mind ugyanattól a cégtől vásárolták a fertőtlenítőszereket. A Hexi Pharma pedig jócskán túlárazva adta őket úgy, hogy semmit sem értek, mivel 10-szeresére voltak hígítva a szerek. A film felgöngyölíti a román egészségügyi rendszert átszövő korrupciót. Ne legyenek illúzióink, Magyarországon sem jobb a helyzet.

Forrás: [Index]