Az egész január 1-én kezdődött. Rendhagyóan indult a tavalyi év, ugyanis rögtön az első nap egy Tankcsapda koncerttel nyitottam az esztendőt, vagyis inkább zártam le az előzőt. Másnap pedig a Lärmben kötöttünk ki. Nem egy hagyományos évkezdés. A januári hónapokat korábban a visszafogottság jellemezte. „Idén kevesebbet bulizok címszó alatt” általában két hétig sikerült is tartani a fogadalmat, 2019-ben viszont meg sem próbáltam. Viszont kitaláltam magamnak egy kellemes célt, ha már úgy alakult, hogy az év első két napján két bulira is sikerült eljutni. Az volt a tervem, hogy az év minden napján ellátogatok egy bulira. Szerencsére Budapesten ehhez minden körülmény adott, nagy lelkesedéssel álltam neki összeállítani az első heti programot.

Aztán másnap inkább mégis meggondoltam magam. Győzött a józan ész. Biztos, hogy nem unatkoztam volna és rengeteg új élményt tapasztalhattam volna meg, de az is biztos, hogy ez a challenge végeredményben nem lett volna más, mint egyenes út az alkoholizmus felé. Programot még csak-csak találtam volna minden napra, de annak sem láttam semmi értelmét, hogy muszájból menjek el valahova. Meg hát sok az olyan nap, amikor vannak fontosabb dolgok is, mint bulizás. De ha akartam volna sem tudtam volna véghezvinni a tervet, mert egy hetet kórházban töltöttem és szenteste sem lehett sehova menni.

Szóval pénztárcám és májam legnagyobb örömére elengedtem ezt a projektet, viszont úgy voltam vele, hogy próbáljunk meg minél többet kihozni ebből az évből és akkor már dokumentáljam az eseményeket is, mert nagyon kíváncsi voltam, hogy egy év alatt mennyi az annyi.

A zenei ízlésem elég széles palettát ölel fel. Korábban szinte csak elektronikus zenei rendezvényekre jártam, aztán néhány évvel ezelőtt észrevettem magamon a kiégés jeleit. Mondjuk nem volt nehéz, sőt csoda, hogy mindez 30 évesen következett be és nem előbb. Jól éreztem magam, azzal nem volt gond, de kezdett unalmassá válni, hogy mindenhol ugyanazokkal az arcokkal találkoztam, ugyanazok a zenék szóltak és a bulizás inkább már csak rutintevékenységnek számított.

Nem fogok álszenteskedni. Sok helyre kapunk sajtóakkreditációt és nyilván sokkal könnyebben veszed rá magad egy olyan bulira, ami a komfortzónádon kívül található akkor, ha nem kell érte fizetni. Igazából én mindenhol jól tudom magam érezni, ha egy picit feszengek is az elején, 1-2 sör mindig hatékony segítséget nyújt.

A listám hétről-hétre folyamatosan bővült. Próbáltam minél változatosabb zenei programokra eljutni. Zenei stílus és helyszín alapján is rangsoroltam az eseményeket. Végül 82 esemény jött össze. Ha az év 365 napjához képest viszonyítjuk, akkor ez azt jelenti, hogy 4,5 naponta jutottam el egy bulira. Majdnem heti kettő alkalom. Annyira nem is sok, de azért nem is kevés.

Az év végi számadásnál azért nem meglepő mód a techo / house események diadalmaskodtak, összesen 18 ilyen jellegű buliba sikerült eljutni. A hip-hop lett a második, összesen 8 rendezvénnyel. Ez már csak azért is érdekes, mert fiatalabb koromban kifejezetten utáltam a rap zenét. Változnak az idők. Picit meglepődtem azon is, hogy idén a rock futott be a harmadik helyre, 6 koncertre is eljutottam. Ezekben egyébként nincsenek benne a fesztivál fellépések, a fesztiválokat külön kategorizáltam. A fesztiválos tapasztalataimról külön írtam egy összegzést még a nyár végén. Összesen 11 klasszikus értelemben vett fesztiválra jutottam el, de például a Dürer Szülinap és a Tilos Maraton is simán elmehet egy fesztiválnak, hiszen négy helyszínen szólt a zene négy különböző stílusban a Dürerben. Oda egyébként különösen szeretek járni, kilenc alkalommal is megfordultam a 14. kerületben. 2019-ben az Akvárium Klubban jártam a legtöbbször, összesen tizenhárom alkalommal. Viszont ezek kizárólag koncertek, illetve drum and bass bulik voltak. Imádom a tört zenét, mindig is szerettem volna dnb bulikba járni, csak korábban nem volt kivel. Idén összejött négy alkalommal. Egyébként némi meglepetésre öt reggae bulit is letoltam. De jártam new wave, italo disco, trash, indie, világzene, hardcore, handsup és trance bulikban is. Az utolsó pillanatban befutott egy modern tánczenei (EDM) esemény is. Akkor jöttem rá, hogy ez volt az év első és egyetlen populáris zenei eseménye. Teljesen más világ is volt az a fajta közönség. De egyébként mindenhol jól éreztem magam és igazából sehol nem történt semmi olyan kirívó esemény, ami negatívan nyomta volna rá a bélyegét az estére. A közönség tagjai között nagy az átfedés, például ugyanazok az arcok járnak Vittulába, akik a Lärmbe is. Így utólag visszagondolva a Rockmaraton és a Rádió 1 party közönsége ütött el legjobban az „átlagtól”, a többiekről elsőre nem biztos, hogy meg tudtam volna mondani hova jönnek. Bár egy hip-hop buli alkalmával nyilván sokkal többen hordanak deszkás cuccokat mint máshol, a legtöbb Buffalo-t pedig Tommy Cash koncertjén láttam.

Abban az értelemben picit talán csalódott vagyok, hogy nem sikerült olyan sok új különleges előadót meghallgatni, mint azt eleinte terveztem. A legnagyobb heuréka-élmény júniusban ért, amikor is eljutottam ez első Davoria bulimra. Az a légkor teljesen beszippantott, úgy éreztem magam mint anno 2001-ben az első techno bulim során. A legkülönlegesebb előadókat egyébként mindig a Dürer Kertben hallottam, na meg a Vittulában.

Csak ajánlani tudom mindenkinek, hogy a lehetőségeihez képest időnként lépjen ki a komfortzónából. Kitágul a világ. És amúgy is rengeteg az átfedés a zenei stílusok között. Számos alkalommal hallottam egy zenét eredetiben, aminek a feldolgozását később egy más stílusú buliban köszöntött vissza. Mindenkit csak bátorítani tudok, hogy járjon minél több koncertre! Ezek általában nem jelentenek többet egy két órás elfoglaltságnál, este 10-11 magasságában általában már vége is, úgyhogy frissen és kipihenten lehet kezdeni a másnapot.

Mostanára azért már csak sikerült eljutni arra a szintre, amikor a bulizás nem megy a mindennapok rovására. Hasonlóan mozgalmas estéket kívánok magamnak 2020-ban is. A zenei stílusokat tekintve nem hiszem, hogy nagy változásokra kellene számítani. De idén azért szeretnék több goa bulira eljutni, mint tavaly.

Ha érdekel a pontos menetrend, akkor ITT tudod végigböngészni a 2019-es listámat.

Borítókép: [urbanplayer]